Standard & Poor’s’ Türkiye’nin olumlu görünümü

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Faruk Soussa, Türkiye’de uzun dönemli makroekonomik görünümün olumlu olduğunu bildirdi. Soussa, kısa vadede döviz piyasasında dalgalanma potansiyeline rağmen Türkiye’nin olumlu görünümü koruduğunu kaydetti.

Amerikan Dow Jones haber ajansının sorularını yanıtlayan Soussa, Türkiye’de dövizin carry trade nedeniyle dalgalanabileceğini ancak Türkiye’deki kısa vadeli risklerin ülke kredi notunu etkilemeyeceğini kaydetti.

‘GÖRÜNÜM HALEN İSTİKRARLI’

Soussa ‘‘Verdiğimiz kredi notu Türkiye’nin uzun dönem görünümünü kapsıyor ve bu görünüm de halen istikrarlı’’ dedi. Soussa, Türkiye’nin cari açığı başarıyla finanse etmeyi sürdürmesiyle, istikrarlı görünümün korunacağını belirtti.

Dow Jones ajansı cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki belirsizliklere rağmen Türkiye piyasalarının yükseldiğini, son işlem günü olan Cuma günü hem bono faizinin gerilediğini hem de Türk Lirası’nın değer kazandığını ve Türk Eurobondlarının risk oranının gerilediğini vurguladı

kaynak: www.haber3.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !