ŞİRKETLER BORSA KUYRUĞUNDA

2008 yılında ABD kaynaklı bir kriz yaşanmaması durumunda halka arzların patlayabileceği, özellikle beklenen Türk Telekom'un yanı sıra VakıfBank ve Halk Bankası'nın ikinci halka arzının gerçekleşmesinin halka arz hasılatını rekora taşıyabileceği ifade ediliyor.

Türk Telekom'un kamu mülkiyetinde kalan yüzde 45'lik hissenin yüzde 15 ile 25 arasında bölümünün 2008 yılında halka arz edilmesi bekleniyor. TT'nin halka arzında yaklaşık 4 milyar YTL'lik gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Bu rakam 2007 yılında yapılan tüm halka arzların neredeyse tamamına denk geliyor.


4.4 milyar YTL'lik hasılat


2007 yılında 4 milyar 364 milyon YTL'lik halka arz hasılatı elde edildi. TAV, Sağlam GMYO, Oyak Yatırım Ortaklığı, Merkez B Tİpi Menkul Kıymetler, Halk Bankası, İş Yatırım Menkul Değerler, Sinpaş GMYO, Albaraka Türk ve Tekfen Holding olmak üzere 9 şirket hisse senetlerini halka arz etti. En büyük montanlı halka arzı 2.5 milyar YTL'lik hasılat ile Halkbank gerçekleştirdi. Halkbank'ı 584 milyon YTL hasılatla Tekfen Holding, 510 milyon YTL'lik hasılatla da Sinpaş GMYO takip etti.

Öte yandan, 2007 yılında halka açılan şirketlerin performansları incelendiğinde yatırımcısına en çok kazandıran yeni şirket, Sağlam GMYO oldu. Sağlam Gayrimenkul yatırımcısına yüzde 65.75 kazandırırken, Oyak Yatırım yüzde 27.27'lik düşüşle yatırımcısını üzdü. Halk Bankası halka arzından bu yana yüzde 46.25'lik, Albaraka Türk ise yüzde 52.44'lük prim gerçekleştirdi.


Halka arz rekoru kırılacak


Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, 2008 yılıyla birlikte ekonomideki canlanmanın ve düşmesi beklenen faiz oranlarının tesiriyle halka arzların yeniden hızlanacağını tahmin etti. Topaç "Ayrıca İMKB Başkanı'nın halka arzları teşvik etmek için hazırlıklarını sürdüklerini açıkladıkları düzenlemeler halka arzların sayısını artıracaktır" dedi. 2008 yılının büyük halka arzları arasında Türk Telekom'un öne çıktığını belirten Topaç, daha sonra mali sektörden Ziraat Bankası ve Kuveyt Türk, Gıda'dan Ülker Çikolata ve Konya Şeker, Mobilya'dan İstikbal ve Doğtaş, Sağlık'tan Memorial'ın öne çıktığını dile getirdi. Bu halka arzların gerçekleşmesi halinde yaklaşık 5,5-6 milyar dolar ile Türkiye'de halka arz rekoru kırılacağını dile getiren Topaç, 2008'de Telekom ve Ziraat Bankası hariç tutulursa 1.5-2 milyar dolar, bu iki şirketle beraber 5.5-6 milyar dolar halka arz geliri elde edilebileceğini ifade etti.


Gıda ve gayrimenkul


İş Yatırım Halka Arz ve Özelleştirme Müdürü Yeşim Karayel, 2008 yılının halka arzlar açısından iyi bir yıl olmasını beklediklerini söyledi. Özellikle gıda ve gayrimenkul alanlarında özel sektör şirketlerinin hazırlıklarını sürdürdüklerini gördüklerini belirten Karayel, Türk Telekom özelleştirmesinin de 2008 yılı içerisinde gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi. 2007 yılının halka arzlar açısından son derece başarılı bir yıl olduğunu anlatan Karayel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Adet olarak bakıldığında 2006 yılında 16 adet halka arz gerçekleşmişken 2007 yılında 9 adet halka arzın yapıldığı görülmektedir. Ancak, 2006 yılında yapılan arzlar nispeten küçük ölçekli arzlar olmuştur. Nitekim 16 arzın toplamında 1.138.321.675 dolar satış gerçekleştirilmişken, 2007 yılında gerçekleştirilen 9 halka arzda satış miktarı 3.298.307.170 dolar olarak belirlenmiştir. Bu tutar bir önceki yılın yaklaşık 3 katı büyüklüğündedir. 2007 yılı halka arzlarına Kurumumuz liderliğinde gerçekleştirilen Türkiye Halk Bankası AŞ (Halkbank) özelleştirmesi ve özel sektör halka arz olarak da Tekfen Holding AŞ (Tekfen) halka arzı damgasını vurmuştur. Goldman Sach ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Halkbank'ın halka arz yoluyla özelleştirmesinde 312.250.256 adet pay için 2.123.323.072 adet talep yaratılmıştır. Yaratılan talebin parasal değeri 12,6 milyar dolardır. Halka arz fiyatı gerçekleşen yoğun talep sonucunda tavan fiyat olan 8.- YTL'den kesinleşmiş ve bu halka arz sonunda Özelleştirme İdaresi'ne 1,8 milyar dolar kaynak aktarılmıştır. Yatırımcı sayısı 51.000'e yaklaşmıştır. Halkbank halka arzı sadece 2007 yılının değil tüm zamanların en yüksek gelir yaratılan halka arzı unvanını almıştır. Tamamen kurumumuz liderliğinde gerçekleştirilen ve 2007 yılının en büyük miktarlı özel sektör halka arzı olan Tefken halka arzında ise 102.386.800 adet pay için 8 kat talep yaratılmıştır. Bu talebin parasal değeri 3,8 milyar dolardır. Tefken halka arzı ortak satışı ve sermaye artırımı yöntemlerinin birlikte uygulanması ile gerçekleştirilmiş ve halka arz sonunda toplam 494,5 milyon dolar gelire ulaşılmıştır."


"10 milyar dolarlık halka arzı kaldırabiliriz"


BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, halka arzlar açısından 2007 yılının parlak geçmediğini, fakat 2008 yılında bir artış yaşanabileceğini belirtti. Dünya ve Türkiye ekonomisinin gidişatına bakıldığında 2007 yılının iyi bir yıl olduğunu, fakat halka arzlar açısından Türkiye'nin yeterli seviyeye ulaşamadığını söyleyen Bahçuvan, "2008 yılında bunun daha iyi noktalara gitmesini umut ediyoruz. Brezilya, Meksika gibi gelişmekte olan ülkelere baktığımızda bu yıl yapılan halka arzlar yeterli değil. Zaten büyük kısım kamu halka arzlarından gerçekleşti. Yabancı yatırımcı ağırlığını düşündüğümüzde bizim piyasamız en az 10 milyar dolarlık bir halka arzı kaldırabilecek bir durumda" şeklinde konuştu. Yabancıların 2008 yılına ilişkin genel görüşünün; mortgage krizinden dolayı paranın geriye çekileceği ve halka arzların olmayacağı yönünde olduğunu dile getiren Bahçuvan, şunları söyledi:

"Ben bu görüşe katılmıyorum. Kriz yayılacak olsaydı şimdiye yayılırdı. Bir şekilde hükümetlerin çabalarıyla kriz önlendi ve bu durum sürecek. Çünkü güç onların elinde ve onlar da merkez bankalarıyla dengeliyorlar. Kriz beklentisi içinde olmadığı için halka arzların da artacağını düşünüyorum."
kaynak borsagundem.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !