Mart ayı enflasyon rakamları

Mart ayı enflasyon rakamlarıTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın Mart ayında tüketici fiyatlarının (TÜFE) yüzde 0,92, üretici fiyatlarının (ÜFE) yüzde 0,97 arttığını açıkladı. TÜİK'in 2003 baz yıllı verilerine göre, Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 10,86, ÜFE'de yüzde 10,92 oldu. Yılın ilk üç ayında TÜFE yüzde 2,36, ÜFE yüzde 1,88 oranında artış gösterdi. Mart ayı itibariyle 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 10,15, üretici fiyatlarında yüzde 10,63 düzeyinde gerçekleşti.

ENFLASYON ÜST SINIRI GEÇMEDİ

Mart ayı itibarıyla yüzde 10,86 olarak açıklanan yıllık enflasyon, Merkez Bankasının 2007 yılı para ve kur politikasında mart ayına ilişkin yüzde 11,2 olan belirsizlik üst sınırının altında kaldı.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından açıklanan ''2007 Yılı Para ve Kur Politikasında'' 2007 yılının ilk üç ayı için enflasyonun hedefle uyumlu patika aralığı yüzde 9,2 belirsizlik aralığı da artı/eksi 2 puan olarak belirlenmişti.

Bu çerçevede enflasyonun hedefle uyumlu patika belirsizlik üst sınırı yüzde 11,2, belirsizlik alt sınırı da yüzde 7,2 olarak saptanmıştı. Bankanın 2007 Yılı Para ve Kur Politikasında, Merkez Bankası Kanununun 42. maddesinde yer alan ''Banka, belirlenen hedeflere ilan edilen sürelerde ulaşılamaması ya da ulaşılamama olasılığının ortaya çıkması halinde, nedenlerini ve alınması gereken önlemleri Hükümete yazılı olarak bildirir ve kamuoyuna açıklar'' hükmünü içerdiği hatırlatılmıştı.

Bu çerçevede, enflasyon ilgili aralığın altında veya üstünde gerçekleşmesi halinde, Merkez Bankası bu durumun nedenlerini ve hedefe tekrar yakınsama sürecine ilişkin alınan tedbirleri, Hükümete yazacağı açık mektupla anlatarak kamuoyuna bilgilendireceği belirtilmişti.

Kaynak: http://www.haber7.com

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !